studio

"Kim byś nie był ty bądź... królem"
autor inscenizacji: Ludwik Lubieński
realizacja i wykonanie: A.Miller i L.Lubieński
premiera 2002 r.
Czas trwania widowiska 60 min

Jest to wersja kameralna przedstawienia "Parobek królem" realizowana także w formie warsztatu profilaktycznego dla szkół ponadgimnazjalnych w ramach praktyk teatralnych.

"(...) w czasie karnawału gra więc życie, i ta gra na moment sama staje się życiem..." M. Bachtin  
...to "teatr w teatrze", farsa krótka a głęboka; odgrywana przez dwójkę aktorów i wybrańców z widowni, którzy razem "wędrują" przez kolejne piętra snu. Wspólnie wybierają jednego prostaczka królem! Królem, którego fetują i sadzają na zwodniczym tronie. Oddają mu wszelkie honory, defilują, schlebiają, intrygują, wiwatują. Król pije, coraz bardziej spęczniały piwem i próżnością, widząc w tym swoje przeznaczenie. Wtedy zrywają mu koronę, zabierają berło, czyniąc go znowu człowiekiem. Czy aby pojmujesz tę grę, panie?  

Galeriasłowo prasowe

"... niewielka scena, kilka rekwizytów (...) aktorzy wbiegają na scenę wprost z widowni! Dalej spektakl toczy się w zawrotnym tempie: ktoś z widowni przez moment jest dworzaninem, chwilę później już musi grać na metalowej tarce, a za minutę znajdzie się w królewskim orszaku. Inni podobnie. W akcję zaangażowana zostaje spora część widowni, niektórzy nawet dostają dość ważne role (przykładowo - ja byłam księżniczką, która wychodzi za mąż za króla - klauna), a wszyscy świetnie się bawią! To nietypowe przedstawienie dla dorosłych: choć bawiliśmy się jak dzieci, to przecież do każdego dotarło budzące refleksje przesłanie sztuki".  

Paulina Zgrzebnicka Głos Pomorza 2005 r.   

Wykonanie strony www: X 2012 r strony internetowe
©2007-2011 - M.Lubieński