Praktyka i doświadczenia wieloletniej działalności twórców teatru niezależnego Maszoperia w Gdyni okazały się niesłychanie przydatne w prowadzeniu różnorodnych warsztatowych zajęć teatralnych w licznych środowiskach młodzieży i dorosłych, realizowanych m.in. podczas kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Wspaniałych w Tczewie z udziałem osób niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo z całej Europy, a także jako zajęcia wspierające dla osób z niepełnosprawnością umysłową w ramach ogólnopolskiego projektu "Rozwój ruchu self - adwokatów, czyli rzeczników własnych praw w Polsce". Zajęcia o charakterze teatralnym miały na celu przygotowanie uczestników projektu do udziału w konferencjach, spotkaniach i publicznego zabierania głosu - poprzez uświadomienie i wzmocnienie ich umiejętności w dziedzinie komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Ruch self - adwokatów jest międzynarodowym ruchem osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Warsztaty autorskie prowadzimy również w ramach realizacji projektów walki z uzależnieniami /narkotyki, alkoholizm, przemoc/ wśród młodzieży szkół średnich i dorosłych. Ich bezpośrednim efektem są często m.in. przedstawienia teatralne dla rówieśników ukazujące w nietuzinkowy i twórczy sposób problemy młodych ludzi, stwarzając tym samym okazję do rozmów i dyskusji. Wybrane spektakle teatru stanowią kanwę warsztatu profilaktycznego realizowanego bezpośrednio po ich pokazie przez psychoterapeutę w szkołach średnich, ośrodkach społeczno-wychowawczych i opiekuńczych.

Obecnie przygotowujemy własny projekt tzw. praktyk teatralnych, których główną cechą jest poszukiwanie teatru przez ludzi pragnących angażować w ten proces przede wszystkim własną niepowtarzalną osobowość twórcza. W dalszej części tej strony przedstawiamy opis i galerię zdjęć z wybranych praktyk teatralnych teatru Maszoperia.