KIM BYŚ NIE BYŁ

"Parobek królem" czyli rzecz o przemianie człowieka...

Teatr niezależny Maszoperia w Gdyni wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu pedagogów i młodzieży na nowe formy uzupełniające programy profilaktyczne dla młodzieży proponuje Państwu otwarty interaktywny spektakl teatralny pt. "Parobek królem", który niesie ze sobą jasne i czytelne przesłanie: otrzymałeś od życia, losu, drugiego człowieka coś... szansę, dar, prezent; zostałeś królem, panem swojego losu. Teraz musisz dokonać wyboru, umiejętnie pokierować swoim życiem. Czy potrafisz oprzeć się środowisku, kolegom, panującej modzie czy nałogom. Czy też roztrwonisz swój "majątek".

Na scenie powstaje symboliczny obraz jednej z dróg, którą może podążać młody człowiek w swoim życiu. Jest to droga zła prowadząca do roztrwonienia swoich talentów, szans, relacji z ludźmi. Twórcy przedstawienia w jego drugiej części proponują refleksję jak odnaleźć w tej sytuacji drogę powrotną do świata i siebie samego, jak odnaleźć właściwą drogę. Jasne staje się, że cele jakie stawiają sobie młodzi ludzie na początku każdej z dróg są takie same albo bardzo zbliżone - być szczęśliwym - nie zaznać samotności, biedy. Na inne sposoby starają się te cele osiągnąć - jak to się kończy, co może pomóc młodym ludziom trwać na drodze, na której wartościami są wzajemna przyjaźń (wspieranie się a nie uzależnianie się od innych), wiara w siebie (a nie rekompensowanie niskiego poczucia własnej wartości np. agresywnymi zachowaniami), stawianie czoła problemom (a nie uciekanie od nich w alkohol, narkotyki). Powyższe pytania są ciekawym zaczynem wspólnej analizy tego co dzieje się na scenie, którą naszym zdaniem może zainicjować, przygotować i poprowadzić bezpośrednio po przedstawieniu np. pedagog lub wychowawca w Państwa placówce, który przecież na co dzień obcuje z konkretnym środowiskiem młodzieży i jej problemami. Celem działań pedagoga w tym przedsięwzięciu może być uzmysłowienie młodemu widzowi niebezpieczeństwa błędnego wyboru drogi życiowej oraz wykreowanie wspólnego przekonania, iż każdy młody człowiek, uczestnik tej symbolicznej "zabawy teatralnej" o przemianie parobka w króla, ma szansę dokonania świadomego wyboru jak pokierować swoim życiem, jak stać się odpowiedzialnym "panem swojego losu"...

Istotne w powyższym kontekście stają się słowa C. G. Junga, że: "Jedynie przez doświadczenie symbolicznej rzeczywistości człowiek na próżno szukający swego "istnienia" i tworzący z tego całą filozofię istnienia, może odnaleźć drogę powrotną do świata, w którym nie będzie już kimś obcym".

Kreatorem tej symbolicznej rzeczywistości opartej o znany motyw literacki mówiący o przebraniu śpiącego parobka za króla (przemiana człowieka) i co z tego wynikło jest aktor, scenograf i reżyser Ludwik Lubieński twórca tego specyficznego teatru opartego o improwizację i zabawę. Wraz ze współtwórczynią aktualnej wersji proponowanego programu Anną Miller realizują przedstawienia często w niekonwencjonalny sposób i nie zawsze w typowo teatralnych warunkach np. w plenerze, nawiązując w ten sposób do idei dawnego teatru wędrownego. Tą formą teatralną, którą jest również omawiany "Parobek królem" chcielibyśmy w sposób praktyczny przyczyniać się do zaspokajania potrzeb intelektualnych, ekspresyjnych, emocjonalnych, i estetycznych młodego człowieka. Wieloletnie doświadczenia w prezentacji przez nas tego programu w szkołach i placówkach społeczno-wychowawczych potwierdzają jego wartość i skuteczność oraz przyczyniają się do podjęcia jego kontynuacji. Zaś zawarte w nim problemy i zagadnienia mogą również inspirować do wykonania przez młodzież np. prac plastycznych i opracowań pisemnych nt. wyboru i realizacji różnych dróg życiowych.

Warunkiem zrealizowania idei przedstawienia jest czynny udział młodzieży zarówno w samej akcji widowiska - zabawy w teatr jak i w części poświęconej analizie jego treści i formy. Spektakl ten stanowił w latach 2002-2006 kanwę warsztatu profilaktycznego dla szkół średnich i wyższych opracowanego i prowadzonego przez Izabellę Peplińską-Konopp (Pracownia Twórczych Zmian w Gdańsku).Program ten realizowany był na terenie całego kraju w szkołach, placówkach edukacyjnych i wychowawczych przez Agencję Teatralną "Biliczak" z Gdańska, której działania rekomendowały m.in. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro d/s Przeciwdziałania Narkomanii oraz Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku.

W nadziei na zainteresowanie Państwa naszą propozycją oczekujemy na kontakt celem uzgodnienia warunków współpracy i realizacji programu. Koszt przedstawienia obejmuje honoraria wykonawców, koszt obsługi technicznej oraz koszt transportu do 50 km. Istnieje możliwość negocjowania ceny w zależności od ilości zamówionych przedstawień. Teatr dysponuje sprzętem oświetleniowym i nagłośnieniem.