MASZOPERIA



  
 
"Parobek królem"
wersja plenerowa
 
 
"(...) wszystkie formy i symbole karnawałowego języka przesiąknięte są patosem zmiany i odnowienia, poczuciem wesołej względności panujących prawd i panującej władzy..."
M. Bachtin
 
... to przedstawienie plenerowe, w którym komedianci próbują przekroczyć swoje - przez życie wyznaczone - role, oraz te teatralne. Pragną na chwilę zamienić się nimi między sobą, a także z uczestnikami spotkania. Czy to możliwe? Otóż takiej odpowiedzi nie sposób udzielić: taką odpowiedź można jedynie uczynić poprzez próbę "gry" z widzem.

Treścią widowiska jest znany motyw literacki mówiący o przebraniu śpiącego parobka w króla i co z tego wynika. Rzecz dzieje się przy znaczącym udziale widzów "grających" różne symboliczne role, a tym samym współtworzących przebieg widowiska. Spektakl ten tkwiący na pograniczu zabawy, sztuki i... życia, posiada teatralno - widowiskową formę, na którą składają się m.in. oryginalne "dekoracje" i "kostiumy", muzyka oraz same działania aktorskie oscylujące pomiędzy dynamiczną klaunadą, a wyciszeniem aż do samej obecności. Jest to propozycja dla każdego, możliwa do realizacji szczególnie w plenerze; wszędzie tam gdzie można "widzieć się i słyszeć" oraz... bawić!

W czasie tego spektaklu - akcji każdy może choć na chwilę zasiąść na tronie własnych iluzji. Wystarczy przybrać sobie to i owo... Czas karnawału znosi wszelkie podziały, odwraca ustalony porządek, burzy konwencje; również w teatrze! Zabawmy się zatem...
lecz nie strońmy od refleksji.
 
 
"... widowisko plenerowe o charakterze klaunady, z udziałem wciągniętych do akcji widzów, wykorzystujące znany motyw przebrania sługi za króla"
 
 
Parobek królem czyli...
widowisko plenerowe o charakterze klaunady, z udziałem wciągniętych do akcji widzów, wykorzystujące znany motyw przebrania sługi za króla.

"Zamian ról jest zresztą więcej. Artyści komedianci, czyli główna postać spektaklu (monodramu?) Ludwik Marian Lubieński oraz jego partnerka Anna Miller, która pełniła niejako funkcję antreprenera przedsięwzięcia - również przekraczali granice przypisanych sobie funkcji, niekiedy zamieniając się rolami w widowisku. Do tego jeszcze wychodzili ze świata teatru do zgromadzonej publiczności, by wybranym z jej grona powierzyć z kolei role króla, błazna, dam dworu i sług. I czas jakiś pozwolić żyć iluzją, że są kimś innym niż na co dzień. Karnawałowe odwrócenie porządku rzeczy odbywało się przy użyciu dość skromnych środków. Lubieński zmieniał elementy kostiumu na oczach widzów; miał do dyspozycji m.in. drabinę, lustro do makijażu, parę płacht, które służyły jako zasłona, którą podtrzymywały panie z widowni, kiedy on się przebierał, czy materia udająca osłonę królewskiego tronu lub łoża. Aktor ogrywał jeszcze typową dla klaunów albo wędrownych komediantów walizę zrozmaitymi rekwizytami, miał balony dla widzów, papierowe korony dla mężczyzn, których mógł uczynić królami. Dla orkiestry dokoptowanej spośród najbliżej centrum gry siedzących dziewczyn były zamiast instrumentów jakieś blaszane pokrywki, tarka itp., itd. Lubieński zwracał się do publiczności jak na niegdysiejszych jarmarcznych widowiskach mową wiązaną, dając próbę stylistyki dworsko-baśniowej. Objaśniał w ten przystępny, łatwo przyswajalny na pozór sposób, bez dbałości o dykcję, co robi i że świat jest teatrem oraz na odwrót - że ułuda może w jednej chwili stać się rzeczywistością. Co pewien czas odzywał się też niejako prywatnie i komentował na przykład reakcje publiczności, która zaśmiewając się kojarzyła zmiany na tronie z obsadzaniem najwyższych stanowisk w kraju. (...)"
 
Anna Sobańska-Markowska
fragmenty recenzji
 
Warunki realizacji w plenerze:
Do realizacji widowiska niezbędny jest utwardzony plac o powierzchni ok. 5m x 6m otoczony - z trzech stron - miejscem dla widzów np. ławki, schody. Sugerujemy, aby był to dziedziniec, zaułek, ograniczony plac. Oświetlenie sztuczne ogólne (najlepsza pora do realizacji widowiska to godziny wieczorne). Ponieważ tekst wygłaszany jest bez nagłośnienia miejsce gry musi być oddalone od zgiełku i hałasu ulicznego!

Prosimy również organizatorów o przygotowanie dla celów realizacji trzech drewnianych krzeseł oraz jednej drabiny malarskiej drewnianej rozstawianej o wysokości ok. 2.5m - 3.5m. Czas montażu/demontażu dekoracji to ok. 60 minut. Czas trwania spektaklu 50 minut.

Prosimy organizatorów - ze względu na udział widzów w grze - o zapewnienie właściwej organizacji i pełnego bezpieczeństwa w trakcie akcji!
 
"Parobek królem"
wersja kameralna
 
"(...) w czasie karnawału gra więc życie, i ta gra na moment sama staje się życiem..."
M. Bachtin
 
...to "teatr w teatrze", farsa krótka a głęboka; odgrywana przez dwójkę aktorów i wybrańców z widowni, którzy razem "wędrują" przez kolejne piętra snu. Wspólnie wybierają jednego prostaczka królem! Królem, którego fetują i sadzają na zwodniczym tronie. Oddają mu wszelkie honory, defilują, schlebiają, intrygują, wiwatują. Król pije, coraz bardziej spęczniały piwem i próżnością, widząc w tym swoje przeznaczenie. Wtedy zrywają mu koronę, zabierają berło, czyniąc go znowu człowiekiem. Czy aby pojmujesz tę grę, panie?
 
 
Parobek królem to nietypowe przedstawienie dla dorosłych: choć bawiliśmy się jak dzieci, to przecież do każdego dotarło budzące refleksje przesłanie sztuki.
 
 
Słowo prasowe...
... Przede wszystkim teatrem był "Parobek - Królem" gdyńskiej "Maszoperii", rzecz o złudnym uroku władzy, o ulotności zaszczytów wynikających z osiągniętej pozycji społecznej. Formą, muzyką, aktywnym udziałem widzów, ale i nieco stylistyką snutej przez aktorów opowieści przedstawienie nawiązywało do źródeł teatru, do jego niegdysiejszych wędrownych form.
 
Ruch Teatralny
 
"... niewielka scena, kilka rekwizytów (...) aktorzy wbiegają na scenę wprost z widowni! Dalej spektakl toczy się w zawrotnym tempie: ktoś z widowni przez moment jest dworzaninem, chwilę później już musi grać na metalowej tarce, a za minutę znajdzie się w królewskim orszaku. Inni podobnie. W "Parobku..."" zaangażowana zostaje spora część widowni, niektórzy nawet dostają dość ważne role (przykładowo - ja byłam księżniczką, która wychodzi za mąż za króla - klauna), a wszyscy świetnie się bawią! "Parobek królem" to nietypowe przedstawienie dla dorosłych: choć bawiliśmy się jak dzieci, to przecież do każdego dotarło budzące refleksje przesłanie sztuki".
 
Paulina Zgrzebnicka
Głos Pomorza 15.04.2005
 
Ogólne warunki realizacji kameralnej:
Do realizacji widowiska w sali niezbędna jest przestrzeń o powierzchni ok. 6m x 6m otoczona - najlepiej z trzech stron - miejscem dla widzów np. ławki, schody itp. Sugerujemy, aby nie była to typowa wysoka scena "pudełkowa" ponieważ część widowiska realizowana jest wśród publiczności i z jej udziałem.

Prosimy również organizatorów o przygotowanie dla celów realizacji trzech drewnianych krzeseł oraz jednej drabiny malarskiej drewnianej rozstawianej o wysokości ok. 2.5m - 3.5m. Czas montażu/demontażu dekoracji to ok. 60 minut. Czas trwania spektaklu 50 minut.
 
autor: L. Lubieński
opracowanie i wykonanie: A.M. Miller & L.Lubieński
 
powrót na początek strony